PAMIECI.COM
baza wiedzy
pamięci
karty pamięci
pendrive
Karty Pamięci

Pamięć flash (ang.) flash memory – rodzaj pamięci EEPROM, pozwalającej na zapisywanie lub kasowanie wielu komórek pamięci podczas jednej operacji programowania. Jest to pamięć trwała (nieulotna) – po odłączeniu zasilania nie traci zapisanych w niej danych.

EEPROM
(ang. Electrically-Erasable Programmable Read-Only Memory) – rodzaj nieulotnej pamięci komputerowej. Oznaczana równeż jako E²PROM. Pamięć EEPROM w odróżnieniu od pamięci EPROM może być kasowana tylko przy użyciu prądu elektrycznego. Liczba zapisów i kasowań jest ograniczona, w zależności od typu i producenta pamięci wynosi do 100,000 cykli. Po przekroczeniu tej wartości pamięć ulega uszkodzeniu. Liczba odczytów pamięci jest nieograniczona.Wykorzystywana do przechowywania małej ilości danych które muszą być dostępne po zaniku zasilania.Rozwinięciem pamięci EEPROM jest pamięć typu Flash w której dzięki zastosowaniu buforów zwiększono szybkość zapisu do pamięci.

Klasyfikacja pamięci flash w zależności od wykorzystanego typu bramki logicznej:

 • pamięć flash typu NOR – wykorzystuje funktor binegacji logicznej (NOR)
 • pamięć flash typu NAND – wykorzystuje funktor dysjunkcji logicznej (NAND)

 

Pamięć flash typu NOR umożliwia bezpośredni dostęp do każdej komórki pamięci, ale ma stosunkowo długie czasy zapisu i kasowania. Z tego względu nadaje się do przechowywania danych, które nie wymagają częstej aktualizacji, jak np. firmware różnego rodzaju urządzeń. Wytrzymuje od 10 do 100 tys. cykli programowania. Stosowano ją w pierwszych wer sjach kart pamięci CompactFlash, ale później zastąpiono tańszymi pamięciami flash typu NAND.


Pamięć flash typu NAND, w stosunku do pamięci typu NOR, ma krótszy czas zapisu i kasowania, większą gęstość upakowania danych, korzystniejszy stosunek kosztu do pojemności oraz dziesięciokrotnie większą trwałość. Jednak główną cechą pamięci tego typu jest sekwencyjny dostęp do danych. Ogranicza to zakres zastosowań tylko jako pamięć masowa, np. w kartach pamięci. Pierwszą kartą pamięci opartą o pamięć flash typu NAND, była karta SmartMedia. Później zaczęto ich używać także w innych typach kart pamięciowych, np. MultiMedia Card, Secure Digital, Memory Stick i xD Picture Card oraz w pamięciach USB (pendrive).

By można było zapisać komórkę pamięci flash, należy ją wcześniej skasować. Nie jest możliwe ponowne zapisanie danych do już zapisanej komórki. Jakkolwiek można odczytać i zapisać dowolną komórkę pamięci, to operacja kasowania umożliwia skasowanie tylko całych bloków komórek. Nie można skasować pojedynczej komórki. Z tego powodu zapis danych nie jest w pełni swobodny. Pamięci te umożliwiają odczyt i zapis dowolnej komórki, ale już nie swobodny zapis/odczyt zawartości, taki jak w przypadku pamięci RAM.

Powyższe ograniczenia powodują pewne trudności w obsłudze dostępu do danych w pamięciach masowych. Zapis musi być skoordynowany z operacją kasowania bloków pamięci. Zazwyczaj jeśli plik ma zostać zaktualizowany lub nadpisany, system zarządzania pamięcią tworzy nową kopię pliku w innym miejscu, oznaczając tylko poprzednią wersję jako bezużyteczną. Taka wersja pliku nadal zajmuje wolne miejsce, jest ono zwalniane jeśli operacja kasowania jest możliwa, czyli w danym bloku pamięci nie ma fragmentu innego pliku. W celu efektywniejszego kasowania bloków pamięci możliwe jest też przenoszenie części innych plików (nie wymagających modyfikacji) w inne miejsce, tak by blok nadawał się do skasowania. Dodatkową komplikacją jest fakt, że operacja kasowania jest znacznie dłuższa niż operacja zapisu i odczytu.

Standardowe pamięci EEPROM pozwalają zapisywać lub kasować tylko jedną komórkę pamięci na raz, co oznacza, że pamięci flash są znacznie szybsze, jeśli system je wykorzystujący zapisuje i odczytuje komórki o różnych adresach w tym samym czasie. Wszystkie rodzaje pamięci EEPROM, w tym pamięci flash, mają technologicznie ograniczoną liczbę cykli kasowania (zapisu) – przekroczenie tej liczby powoduje nieodwracalne uszkodzenia.

Pamięci flash są powszechnie stosowane we wszelkich kartach pamięci, pamięciach USB (pendrive) oraz pamięciach SSD (dysk SSD).


Zastosowanie

Pamięci Flash są powszechnie stosowane w kartach pamięci i innych nośnikach danych (np. Pen Drive) które wyparły z rynku nośniki magnetyczne.

Nie należy jednak ich utożsamiać z kartami pamięci, ponieważ w tych urządzeniach stanowią one istotny ale nie jedyny komponent.

Obecnie w użyciu są następujące karty pamięci stosujących jako nośnik danych pamięć Flash:


Ponadto są używane do przechowywania programów i danych w urządzeniach embedded, gdzie są stosowane zamiast popularnych kiedyś pamięci typu EPROM i PROM.
Nokia
GOODRAM GOODRAM GOODRAM GOODRAM GOODRAM GOODRAM
Platinum
Transcend Transcend Transcend Transcend
A-DATA A-DATA
Kingston Kingston Kingston Kingston Kingston Kingston Kingston
Toshiba Toshiba Toshiba Toshiba
Bezprzewodowa karta pamięci SanDisk Eye-Fi sprawia, że możesz bez wysiłku przesyłać zdjęcia i filmy z aparatu. Już nigdy nie zapomnisz o karcie pamięci włożonej do aparatu na kilka miesięcy ani o tym, co się na niej znajduje. Podczas podróży możesz w jednej chwili przesłać zdjęcia i filmy z aparatu do smartfona lub tabletu. Będąc w zasięgu sieci Wi-Fi, możesz bezproblemowo przesłać zdjęcia i filmy do komputera. Następnie możesz je uporządkować i udostępnić w ulubionych serwisach społecznościowych i nie tylko. Bezprzewodowa karta pamięci SanDisk Eye-Fi wykona całą pracę za Ciebie.
SanDisk Eye-Fi SanDisk Eye-Fi
SanDisk
Nowe karty Secure Digital z serii Ultra są idealnym rozwiązaniem dla wymagających i zaawansowanych miłośników fotografii. Karty te zapewniają szybkość (odczyt/zapis do 15 MB/s), duże pojemności oraz 5-letnia gwarancja, czyli wszystko to, co jest wymagane od najlepszych kart pamięci.

Karty są zdobywcą nagród: EISA, TIPA, American Photo, Wybór Czytelników Magazynu CHIP, Top 50 Products Outstanding Performance.

Używane są przez wymagających i zaawansowanych miłośników fotografii. Karty SD SanDisk z serii Ultra gwarantują 100 % kompatybilność, szybkość i pewność zapisu, czyli wszystko to, co jest wymagane od najlepszych kart pamięci.
SanDisk Ultra (15MB/s) SanDisk Ultra (15MB/s) SanDisk Ultra (15MB/s) SanDisk Ultra (15MB/s) SanDisk Ultra (15MB/s) SanDisk Ultra (15MB/s)
Karty pamięci SanDisk Extreme HD Video SDHC zapewniają doskonałą równowagę między szybkością i niezawodnością rejestracji filmów HD oraz krótszy czas oczekiwania na następne ujęcie w przypadku fotografowania.

Klasa szybkości Class 10 zapewniająca szybkość odczytu i zapisu rzędu nawet 30 MB/s sprawia, że omawiane karty umożliwiają rejestrowanie filmów HD za pomocą najnowszych cyfrowych aparatów automatycznych i cyfrowych lustrzanek obsługujących funkcję nagrywania filmów w wysokiej rozdzielczości.
SanDisk Extreme VIDEO HD (30MB/s) SanDisk Extreme VIDEO HD (30MB/s) SanDisk Extreme VIDEO HD (30MB/s) SanDisk Extreme VIDEO HD (30MB/s)
Wszędzie tam, gdzie od szybkości i niezawodności zależy wszystko, karty pamięci SanDisk Extreme zapewniają profesjonalną jakość.


Właściwości:
 • Niezwykła szybkość do 45 MB/s zapewnia uzyskanie pożądanego zdjęcia w trybie zdjęć seryjnych oraz krótszy czas przesyłania danych do komputera.
 • Wyjątkowa szybkość rejestracji filmów Full HD dostępna dzięki klasie szybkości UHS-I** i klasie 10, pozwala uchwycić dynamiczne sceny w jakości Full HD, a nawet w trybie 3D.
 • Wyposażone w kontroler SanDisk Power Core karty SanDisk Extreme SDHC UHS-I zapewniają błyskawiczny odczyt i zapis danych, rozmieszczając je w pamięci karty szybciej i wydajniej.
 • Najwyższa niezawodność i wytrzymałość - oprogramowanie kontrolera Power Core kart SanDisk Extreme SDHC UHS-I zapewnia wyższą wytrzymałość dzięki równoważeniu poziomu zużycia.
 • Niesamowita wydajność dzięki technologii Enhanced Super-Parallel Processing (ESP) firmy SanDisk
 • Niezwykła wytrzymałość, stworzone i przetestowane pod kątem pracy w najtrudniejszych warunkach, te karty są odporne na wysoką i niską temperaturę, działanie wody, wstrząsy.
 • Karta objęta jest również wieczystą gwarancją.
 • Pełne zaufanie - firma SanDisk produkuje karty pamięci, którym zaufało już wielu zawodowych fotografów.
SanDisk Extreme 300x (45MB/s) SanDisk Extreme 300x (45MB/s) SanDisk Extreme 300x (45MB/s) SanDisk Extreme 300x (45MB/s)
Wszędzie tam, gdzie od szybkości i niezawodności zależy wszystko, karty pamięci SanDisk Extreme Pro SDHC UHS-I zapewniają profesjonalną jakość.

Karta pamięci SanDisk Extreme Pro SDHC UHS-I, wykorzystująca kontroler Power Core, podnosi poprzeczkę, jeśli chodzi o prędkość i wydajność kart linii SanDisk SD. Zaawansowany kod korekcji błędów zwiększa ogólną integralność danych oraz niezawodność karty podczas operacji odczytu i zapisu. Korzystaj z zupełnie nowej jakości rejestracji zdjęć seryjnych RAW + JPEG i dynamicznych filmów w jakości Full HD. Jeśli chcesz rejestrować filmy wideo w jakości Full HD i robić profesjonalne zdjęcia, postaw na karty pamięci SanDisk Extreme Pro SDHC UHS-I dla lustrzanek cyfrowych i kamer HD.
SanDisk Extreme PRO 633x (95MB/s) SanDisk Extreme PRO 633x (95MB/s) SanDisk Extreme PRO 633x (95MB/s) SanDisk Extreme PRO 633x (95MB/s)
GOODRAM GOODRAM GOODRAM GOODRAM GOODRAM GOODRAM GOODRAM GOODRAM
Transcend Transcend Transcend
A-DATA A-DATA A-DATA A-DATA A-DATA A-DATA
Toshiba Toshiba Toshiba
Kingston Kingston Kingston Kingston Kingston Kingston Kingston
Zyskaj większą szybkość (do 30 MB/s i obsługa 6. klasy szybkości) umożliwiającą sprawniejsze odtwarzanie zdjęć i filmów Full HD oraz szybsze działanie aplikacji telefonu komórkowego lub tabletu - wszystko dzięki kartom pamięci SanDisk Mobile Ultra microSDHC. Dołączony adapter SD umożliwia szybkie przenoszenie plików z komputera do telefonu komórkowego lub tabletu, co pozwala w pełni wykorzystać telefon komórkowy. Wykorzystaj możliwości urządzeń przenośnych dzięki kartom pamięci SanDisk.

 • Nagrywaj więcej w rozdzielczości Full HD dzięki obsłudze 6. klasy nagrywania filmów
 • Przenoś więcej plików dzięki szybkości transferu do 30 MB/s
 • Łatwe przenoszenie plików z i do komputera za pomocą dołączonego adaptera SD
 • Objęta wieczystą gwarancją
SanDisk SanDisk SanDisk SanDisk SanDisk
GOODRAM GOODRAM GOODRAM GOODRAM
Karty SanDisk Memory Stick PRO Duo wykorzystywane są w aparatach cyfrowych marki Sony, telefonach komórkowych Sony Ericsson oraz konsolach Sony PSP.

Firma SanDisk Corporation jest niekwestionowanym liderem na rynku pamięci FLASH przeznaczonych dla urządzeń przenośnych: aparatów i kamer cyfrowych, przenośnych odtwarzaczy MP3, palmtopów , telefonów komórkowych, systemów nawigacyjnych i wielu, wielu innych.


Tym co wyróznia SanDisk spośród innych marek na rynku to fakt, że cały proces produkcyjny (od projektu, produkcje pamięci Flash i kontrolera, montaż oraz testy) odbywa się pod kontrolą firmy SanDisk we własnych fabrykach. Dzięki pełnej kontroli procesu produkcyjnego oraz późniejszej dystrybucji firma SanDisk jest w stanie zagwarantować najwyższą jakość produktów, ich bezawaryjność i 100% kompatybilność ze wszystkimi urządzeniami.

Aktualnie SanDisk jest jedyną na rynku firmą mającą prawa do produkcji i sprzedaży wszystkich najpopularniejszych na rynku formatów kart pamięci Flash m.in. CompactFlash (CF), SD™, miniSD™, SmartMedia™, MultiMediaCard™ (MMC), RS-MMC, Memory Stick PRO™, Memory Stick™, xD-Picture Card™, TransFlash oraz dysków USB flash.

Aktualna oferta obejmuje linię standardowych kart pamięci Flash - tzw. Blue Label, serię kart dla profesjonalistów (Ultra II oraz Extreme III) oraz najszybsze obecnie karty (seria Extreme IV) dla najbardziej wymagających profesjonalistów, karty dedykowane do zastosowania w przenośnych telefonach komórkowych nowej generacji (mobile line), pamięci Flash w formacie dysków USB (Cruzer) oraz znakomite odtwarzacze plików MP3 (Sansa). Ofertę uzupełniają akcesoria jak adaptery (format PC Card) i czytniki kart (ImageMate) oraz SanDisk Photo Album (SPA).
SanDisk SanDisk SanDisk
Produkty marki Transcend charakteryzują się doskonałym stosunkiem niskiej ceny do wysokiej jakości.

Karty Transcend CF 133X oferują atrakcyjną kombinację wysokich prędkości, pojemności i wytrzymałości. Aby zapewnić maksymalną kompatybilność, karty 133X pracują w trybie Dual-Channel oraz Ultra DMA Mode 4, dając możliwość wykonania większej ilości zdjęć sekwencyjnych i nagrania jednorazowo dłuższego filmu niż w kartach słabszej jakości.

Imponujące prędkości zapisu i odczytu danych (12/18 MB/s) oraz olbrzymie pojemności serii 133X (do 32GB) zapewniają uzyskanie najlepszych rezultatów w zastosowanym urządzeniu.
Transcend Transcend Transcend
Karty pamięci Compact Flash 533x przeznaczone są dla bardziej wymagających użytkowników, pomogą Ci w pełni wykorzystać zalety zaawansowanych urządzeń.

Nadają się do zastosowań profesjonalnych jak i amatorskich (współpracują z każdym aparatem kompaktowym/lustrzanym obsługującym daną pojemność).

Jakość jest potwierdzona w najbardziej dobitny sposób: karty marki A-DATA objęte są wieczystą gwarancją.
A-DATA A-DATA
Kingston to znany, tradycyjny i posiadający ugruntowaną pozycję na polskim oraz światowym rynku producent pamięci, zarówno FLASH, jak i np. pamięci komputerowych. Karty KINGSTONA należą do najszybszych i najtrwalszych kart na świecie.

Jakość jest potwierdzona w najbardziej dobitny sposób: wszystkie karty marki KINGSTON objęte są wieczystą gwarancją w Polsce i na świecie!!!
Kingston Kingston Kingston Kingston Kingston
Nowa seria kart SanDisk ULTRA 200x cechuje sie wieksza prędkościa odczytu i zapisu (do 30 MB/s) co pozwala na szybkie zapisywanie dużych plików (RAW) na kartę, najszybszy podgląd zdjęcia w aparacie oraz najszybszy transfer plików.

Doskonała fotografia wymaga czegoś więcej niż świetny aparat, dlatego czym prędzej sięgnij po wysokowydajne karty pamięci SanDisk Ultra CompactFlash - dzieło światowego lidera w branży kart pamięci flash.
SanDisk ULTRA 30MB/s 200x SanDisk ULTRA 30MB/s 200x SanDisk ULTRA 30MB/s 200x
Karty pamięci SanDisk Extreme CompactFlash dzięki technologii ESP i Power Core są jednymi z najszybszych kart na rynku. Najlepszy wybór dla cyfrowych aparatów SLR i zapisu plików w formacie RAW + JPEG. Karty sprawdzone w ekstremalnych warunkach pracy.

Ekstremalna prędkość zapisu i odczytu (do 60 MB/s) pozwala na najszybsze zapisywanie dużych plików (RAW) oraz (RAW + JPEG) na kartę. Najszybszy podgląd zdjęcia w aparacie oraz najszybszy transfer plików.

Najwyższą wydajność kart zapewnia nowa technologia - ESP (Enhanced Super-Parallel Processing). A sterownik SanDisk Power Core został zaprojektowany tak, aby był w stanie obsłużyć bufor o dowolnej wielkości

Karty SanDisk Extreme CompactFlash są testowane w ekstremalnych zakresach temperatury, od -25 do +85 C. Dzięki temu z powodzeniem można je używać w każdych warunkach pogodowych.

Karty SanDisk Extreme CompactFlash charakteryzują się dużą odpornością na wstrząsy i uderzenia.
SanDisk EXTREME 60MB/s 400x SanDisk EXTREME 60MB/s 400x SanDisk EXTREME 60MB/s 400x
Karty pamięci SanDisk Extreme PRO CompactFlash dzięki technologii ESP i Power Core są jednymi z najszybszych kart na rynku. Najlepszy wybór dla cyfrowych aparatów SLR i zapisu plików w formacie RAW + JPEG. Karty sprawdzone w ekstremalnych warunkach pracy.

Ekstremalna prędkość zapisu i odczytu (do 90 MB/s) pozwala na najszybsze zapisywanie dużych plików (RAW) oraz (RAW + JPEG) na kartę. Najszybszy podgląd zdjęcia w aparacie oraz najszybszy transfer plików.

Najwyższą wydajność kart zapewnia nowa technologia - ESP (Enhanced Super-Parallel Processing). A sterownik SanDisk Power Core został zaprojektowany tak, aby był w stanie obsłużyć bufor o dowolnej wielkości

Karty SanDisk Extreme CompactFlash są testowane w ekstremalnych zakresach temperatury, od -25 do +85 C. Dzięki temu z powodzeniem można je używać w każdych warunkach pogodowych.

Karty SanDisk Extreme CompactFlash charakteryzują się dużą odpornością na wstrząsy i uderzenia.
SanDisk EXTREME 90MB/s 600x SanDisk EXTREME 90MB/s 600x SanDisk EXTREME 90MB/s 600x SanDisk EXTREME 90MB/s 600x
 
<< Poprzednia | | Następna >>
Copyright © 2011 pamieci.com
Właścicielem serwisu jest firma Baltrade - bezpośredni importer i dystrybutor baterii akumulatorków i wielu innych produktów
Informacja o cookies
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu uzyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam